ADSL VDSL Fiber arasındaki Farklar

Çok sık bu soruyla karşılaştığım için ADSL VDSL Fiber arasındaki farkları inceleyeceğimiz bu makaleyi hazırlama gereği duydum. Yazımız da, internete bağlanmak için en sık kullanılan bağlantı tipleri ele alınacak.

adsl-vdsl-fiber-farkları

İnternet Servisi satın alırken muhakkak ki bu bağlantı tiplerini duymuşsunuzdur. Ancak tam olarak ne anlam ifade ettiklerini veya aralarında ki farkları bilemiyor olabilirsiniz. İşte bu bağlantı tipleri nedir, ne değildir bu yazımızda bunu artık öğrenmiş olacağız.

ADSL VDSL Fiber arasındaki farkları gelin keşfedelim..

ADSL, VDSL, Fiber Optik günümüzde en çok kullanılan bağlantılardır. ADSL VDSL Fiber arasındaki farkları incelerken bu bağlantıları tek tek ele alacağım.

ADSL Nedir?

adsl nedir, adsl-vdsl-fiber-farklarıADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) türkçesi ile Asimetrik Sayısal Abone Hattı, günümüz Türkiyesinde en sık kullanılan bağlantı hattıdır. İnternet bağlantısı yani iletişim, bakır kablolar ile telefon hattı üzerinden sağlanmaktadır. Bu bakır kablonun uzunluğu ne kadar fazla olursa internet bağlantı hızı da o kadar negatif olarak etkilenmektedir. Bunun sebebi kullanılan bu bakır kablonun akıma karşı bir direncinin olmasından kaynaklanmaktadır. Yani kablo mesafesi ne kadar uzun olursa direnç o kadar artar.
Ping, sinyal hızı zayıf olduğu için servis sağlayıcısı ile iletişimden çok performans beklememek gerekir. ADSL için önerilen bağlantı mesafesi, merkez ofisten 4 km ‘den uzak olmayan yerlerdir. Tarifeniz 8 Mbit/s kadar ise bu mesafeye bağlı olarak hızınız en fazla 8 Mbps olur.

Ufak ama Önemli Not: Mbps ve Mbit/s kavramları kafanızı karıştırmasın. Mbps = Mega bit per second yani Mbit/s demektir.
Mega bayt ile karıştırılmamalıdır. bit, küçük b ile sembol edilirken Bayt(byte) büyük B ile sembol edilir.
Ayrıca 8 bit = 1 Bayt ‘tır. Bu formüle göre hızınızı hesaplayabilirsiniz.
Örneğin 8 Mbit/s = 1 MB ‘dır.

ADSL2 ve ADSL2+ Nedir?

Asymmetric Digital Subscriber Line 2 (ADSL2) ve Extended bandwidth Asymmetric Digital Subscriber Line 2 (ADSL2+), ADSL hattının gelişmişleridir.
ADSL2’nin maksimum veri akış hızı ADSL’in iki katıdır. (16 Mbit/s karsilan bağlantı 8 Mbit/s POTS üzerinden ADSL bağlantısı için); iyileştirilmiş sinyal çalışmaları ve kodlama sayesinde, bu yüksek hız daha uzak mesafelere kadar taşınabilmektedir.
ADSL2+ Geniş bant ADSL- sinyalini 2,2 MHz e kadar arttırarak en yüksek veri akış hızını alıcı tarafına doğru 25 Mbit/s kadar arttırmayi mümkün kılmıştır. Firmalar, veri gönderim hızını düşük tutup, alış hızını arttırmak suretiyle bağlantıları daha da hızlandırabilmektedirler. Bu şekilde ADSL2/2+ çeşitlerinin en yüksek veri gönderim hızı 3,5 Mbit/s değerine kadar yükseltilebilmiştir.


VDSL Nedir?

VDSL (Very high speed Digital Subscriber Line) Çok yüksek hızlı Dijital Abone Hattı, yine telefon hattı ile bakır kablo aracılığıyla iletişim sağlanır. Bu bağlantı ile En fazla ortalama olarak 55 Mbps ‘a kadar indirme ve 2 Mbps ‘e kadar karşıya gönderme hızı elde edilebilir. Tabi bu santral ile aranızda ki mesafeye bağlı olarak değişkenlik gösterir. VDSL, ADSL ‘de olduğu gibi frekans bölmeli çoğullama uygulamakta, transmisyon hızları aynı ise simetrik olarak da çalışabilmektedir. mesafeye göre örnek bağlı hızları;
1,500 metrede 12.96 mbps,
1,000 metrede 25.82 mbps,
300 metrede 51.84 mbps

VDSL2 Nedir?

Very hig speed digital subscriber line olarak da bilinmektedir. vdsl2 teknolojisi daha önce çıkartılan vdsl mimarisinin daha geliştirilmiş bir türüdür. vdsl2’nin sağlamış olduğu maksimum download thgroughput’u 200mbit/s’dir, 500m mesafe de ise 100 Mbit/s hız teorik elde edilebilir. Binanın yakınlarına kadar gelen fiber hattını, evlere eski ya da yeni döşenen bakır hatlar üzerinden bağlamaktadır. İnternet Servis Sağlayıcıları tarifelerinde sık duyduğumuz Hibernet olarak servis edilmektedir.

adsl-vdsl karşılaştır, adsl-vdsl farkları


Fiber Nedir?

adsl-vdsl-fiber-farkları
Fiber-optik, ışığın cam içinde yönlendirilmesi ile iletişim sağlanır. Bant genişliği çok yüksektir. Teorik olarak ışık boşlukta bir saniyede yaklaşık 200.000 km yol alır. Fiber optik kablolara veri olarak ışık gelir ve bu kablolar da gelen ışığa yön verir. Işık hızında internet tabiri bu yüzden Fiber bağlantılar için sık kullanılır. Fiber-optik kablonun asıl amacı yüksek frekansları çok uzak mesafelere -az kayıp-ile bozmadan taşıyabiliyor olmasıdır.
Fiberler günlük hayatta plastikten de üretilebilir. Plastik kaplamalı fiberler ve silika özlü fiberler buna örnek olabilir.

Artık ADSL VDSL Fiber arasındaki farkları keşfetmiş olduk.

Paylaş
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oylamak ister misiniz?)
Loading...

Kullanıcı Yorumları (Bir Cevap )

  1. limone - 21 Mart 2021 - 19:47 #

    Çok teşekkürler. Nasıl giriş yapabilirim?