Bu dosya yerel ağınız dışında bir konumda bulunuyor

“Bu dosya yerel ağınız dışında bir konumda bulunuyor. Tanımadığınız konumlardan gelen dosyalar bilgisayarınıza zarar verebilir. Bu konuma güveniyorsanız, yayıncının engellemesini kaldırmanız gerekir” Hatası
dosya yerel ağınız dışında

Ağ ortamında veya uzak bilgisayarlar ile çalışıyorsanız bu problem ile karşılaşmanız muhtemel. Bunun Sebebi bilgisayarınız ile dosya yayıncısının aynı ağ üzerinde olmayışından kaynaklanıyor.

Bu problemden nasıl kurtulacağınızı en sade haliyle anlatmaya çalışacağım.

 • Dosyayı bilgisayarınıza herhangi bir yere kopyalamaya çalışın. Eğer kopyalama işlemi gerçekleşirse aşağıda ki adımları uygulamanıza gerek yok. Programı çalıştırıp kullanmayı deneyin.
 • Eğer yukarıda ki adım işe yaramamış ise; Öncelikle Internet Seçeneklerine girmemiz gerekiyor. Bunun için Internet Explorer ‘ı açın, Araçlar ‘dan Internet Seçenekleri ‘ne tıklayın veya Denetim Masası > Internet Seçenekleri yolunu izleyin.
  dosya yerel ağınız dışında
 • Güvenlik Sekmesine tıklayın ardından Yerel Intranet ‘e sonra da Siteler ‘e tıklayın.
  dosya yerel ağınız dışında
 • Gelen pencede aşağıda gösterilen seçenekleri işaretleyin ve Gelişmiş ‘e tıklayın.
  dosya yerel ağınız dışında
 • Yerel Intranet Siteler sayfasına dosya hangi bilgisayar/cihazda ise onun ip sini veya bilgisayar adını veya domainde ise domain uzantısını yazmanız ve Ekle ‘ye tıklamanız gerekiyor. (Örneğin 192.168.0.10, 192.168.0.*, srv01, srv02, srv03, *.domain.local gibi)
  dosya yerel ağınız dışında
 • Ardından Kapat, Tamam, Tamam tıklayarak Internet Seçeneklerini kapatın. İşlem tamam.

Windows ile ilgili diğer makalelerimiz için buraya tıklayın.

Paylaş
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıyı oylamak ister misiniz?)
Loading...

Kullanıcı Yorumları (2 Cevap )

 1. Eymen - 8 Ocak 2019 - 16:58 #

  Kolay kolay hiçbir siteye yorum yazmam ama bu paylaşım için yazma gereği duydum. Sebebine gelecek olursak ağ üzerinden kullandığımız .exe ve .bat gibi uzantılı dosyaları çalıştırmak ortalama 1dk kadar sürüyordu açılması. Bu paylaşımınız sayesinde 4 senedir çektiğimiz bu eziyet son buldu. Emeğinize sağlık.

  • savasb - 8 Ocak 2019 - 22:29 #

   Yardımcı olabildiğime çok sevindim. Yorumunuz için teşekkürler