WordPress: Child Tema Oluşturma

Temanız için Child Tema oluşturma işlemi, temanızda yaptığınız değişiklikleri kalıcı olarak yapabilmenize olanak sağlar.

Bu ne demek?
Temanızın stil veya benzeri dosyalarını sitenize göre özelleştirerek bu kodlarda değişiklik yaptığınızda, temanıza gelen bir güncellemeyle yaptığınız tüm değişiklikler tekrar eski haline dönecektir. Ana temanıza bağlı olan bir alt temaya (child theme, child tema) sahip olursanız orjinal dosyalar üzerinde hernagi bir değişiklik yapmanıza gerek kalmadığı gibi güncelleştirme kolaylığı da sağlamış olursunuz.

Tema güncelleştirmeleri bazı durumlarda hepimizin korkulur rüyası olabiliyor. Çünkü tema dosyalarında sitenize göre özelleştirerek yaptığınız tüm değişiklikleri güncellemeden sonra tekrar sil baştan yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tür dertlere hiç girmemenizi amaçlayan bir çözüm var, Child Tema oluşturmak! Child tema kullanmanızı şiddetle öneririm, bu yazımda Child Tema Nasıl Oluşturulur? sorusununun cevabını en basit haliyle vereceğim.

Ana Tema ve Child Tema Farkları

Yazımda bahsi geçen Ana Tema, sizin varsayılan olarak yani şuanda kullandığınız temadır. ve çocuk veya alt tema için orijinal adı Child-Theme ‘dir.

Ana Tema Nedir?

Ana tema için orijinal adı Parent-Theme, yukarıda da belirttiğim gibi sizin kullandığınız temaya verdiğimiz isimdir. Ana temanıza ait style.css function.php footer.css vb gibi hayati öneme sahip dosyalarda değişiklik yapmamanızı öneririm. Çünkü herhangi bir tema güncellemesi ile yaptığınız tüm değişiklikler sıfırlanıp varsayılan haline yani fabrika ayarlarına geri dönecektir.

Child Tema Nedir?

Alt tema da, tema dosyalarında istediğiniz şekilde değişiklik yapabilmenizi sağlayacak olan ana temanıza bağlı bir başka temadır.

Not : Anlatılan bu yöntemleri sizin yerinize otomatik olarak yapabilen çeşitli eklentiler mevcut. Ben yazılarım da eklentisiz çözümler sunmaktayım. Bu benim için en temel kavram. Her bir eklenti kullanımı wordpress sitenizde fazladan sorgular ve fazladan sistem kaynağı kullanımı demektir. Eklenti kullanımını optimum seviyede tutarak web sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

Child Tema Nasıl Oluşturulur?

Temanıza bağlı bir Child Tema oluşturmak için wordpress temalarınızın bulunduğu dizinde bir klasör oluşturarak ve bu klasör içinde de en temel style.css function.php dosyalarını oluşturmanız gerekiyor. Bunun için ilk olarak;

1- Öncelikle web sitenize bir FTP programı ile bağlanmanız gerekiyor. FTP programı kullanmaya aşina değişseniz web sitenizin CPanel ‘ine giriş yaparak Dosya Yöneticisi (File Manager) ‘ne tıklayın.

2- Temalarınızın bulunduğu dizine giderek yeni bir klasör oluşturun. Temalar /public_html/wp-content/themes/ yolu altındadır. Örnek resimde rp-child adında bir klasör oluşturdum.

Tema Klasörü

3- Şimdi oluşturduğunuz bu klasöre girin ve şu dosyaları oluşturun;
style.css
functions.css

Child Tema Oluşturma, Child theme
Child Tema Klasörü

4- Oluşturulan dosyaları düzenlememiz gerekiyor.

style.css dosyası içeriğini şu şekilde kendinize göre düzenleyin.

/*  
Theme Name: RepairWP child
Theme URI: https://konyaaltiteknikservis.com/
Version: 1.0
Description: RepairWP icin olusturuldu.
Author: savasb
Author URI: https://konyaaltiteknikservis.com/
Template: repairwp
*/

@import url("../repairwp/style.css");

Burada en önemli nokta Template alanıdır. Template alanına ana temanızın klasör adını girmeniz gerekiyor. Unutmayın büyük-küçük harfe duyarlı.

functions.php dosyasına istediğiniz fonksiyonları yazabilirsiniz. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız bu dosyayı boş olarak kaydedin.

Dilerseniz screenshot.png ekleyerek child temanıza resim atayabilirsiniz. Eklenen bu resim WordPress / Görünüm / Temalar ‘da önizleme resmi olarak kullanılacaktır. Ayrıca düzenlemeler yapmak istediğiniz diğer dosyaları (header.php, footer.php vb) kullanmak için ana temanızdan child tema klasörüne bu dosyaları kopyalayabilirsiniz.

WordPress için Child Tema oluşturma işlemi bu kadar. Artık temalardan child temanızı seçebilirsiniz. Güle güle kullanın =)

Child-theme kullanımına ilişkin WordPress tarafından hazırlanmış içeriği incelemek isterseniz: link

Child Tema Oluşturma, Child theme

Oluşturduğunuz child temayı aktif ettikten sonra web sitenizde stil kaymaları mevcut ise child tema için oluşturduğunuz functions.php dosyasına şu kodu ekleyin;

<?php
add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'enqueue_parent_styles' );

function enqueue_parent_styles() {
   wp_enqueue_style( 'parent-style', get_template_directory_uri().'/style.css' );
}
?>

WordPress ile ilgili diğer makalelerimize gözatmak istermisiniz?

Paylaş
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıyı oylamak ister misiniz?)
Loading...

Kullanıcı Yorumları (Bir Cevap )

  1. imqgroxnwx - 17 Mart 2021 - 04:54 #

    teşekkürler